Početna strana > Hronika > Politika: Gubitak NIS-a od 8 milijardi dinara biće pokriven umanjenjem kapitala
Hronika

Politika: Gubitak NIS-a od 8 milijardi dinara biće pokriven umanjenjem kapitala

PDF Štampa El. pošta
utorak, 24. novembar 2009.

Upravni odbor Naftne industrije Srbije usvojio je na sednici superrevizorski izveštaj „Ernst i Janga” o poslovanju te kompanije za 2008, po kome je poslovnu godinu završila s gubitkom od oko osam milijardi dinara. Kako se saznaje, gubitak će biti pokriven umanjenjem vrednosti kapitala kompanije za taj iznos srazmerno vlasničkom udelu u NIS-u. Očekuje se da će konačna odluka o tome biti doneta u prvoj polovini iduće godine.

Izvor „Politike” tvrdi da nije bilo problema prilikom usvajanja ovakvog revizorskog izveštaja, te da se očekivalo da će on potvrditi prethodni koji je radio KPMG, napominjući da su gubici nastali u trećem i četvrtom kvartalu prošle godine i to zbogkursnih razlika i drastičnog pada cene sirove nafte.

Na pitanje zašto bi većinski vlasnik prihvatio da se gubici „peglaju“ kroz smanjenje kapitala kompanije, tajizvor ističe da je ruska strana bila upoznata s rezultatima poslovanja i da za njih podatak o gubitku nije iznenađenje.

Upitan zašto je onda angažovan superrevizor ako se znalo kako su gubici nastali, taj izvor kaže da je morao da se potvrdi prethodni izveštaj koji je radio KPMG, budući da su pre te revizije postojale tvrdnjesrpske strane da je NIS prošlu godinu završio s dobitkom od oko 2,3 milijarde dinara.

Izvor „Politike”, međutim, nije mogao da kaže ono što je enigma otkako se posumnjalo u gubitke NIS-a – kako je završni račun o pozitivnom poslovanju stigao u Narodnu banku, ako prethodno rukovodstvo kompanije tvrdi da ga niko od članova tog tela nije potpisivao.

Prema rečima istog izvora, juče je s dnevnog reda UO skinut izveštaj o rezultatima poslovanja kompanije za ovu godinu, jer je srpska strana nezadovoljna podacima koji setiču prometa naftnih derivata na pumpama, a ima zamerke i na smanjenje ukupnog prihoda kompanije.

Ruskom većinskom vlasniku je sugerisano da mora agresivnije da nastupa na tržištu i da je nedopustivo da učešće u prometu naftnih derivata stalno pada, pogotovo ako se zna da je NIS do pre neku godinu pokrivao 95 odsto tržišta, a da je sada taj udeo upola manji.

Na pitanje da li je razlog tome prisustvo privatnika, taj izvor kaže da je do otvaranja srpskog tržišta ostalo još godinu dana i da NIS taj monopol mora maksimalno da iskoristi kako bi kvalitetom svojih derivata odgovorio konkurenciji, ada privatnici nisu problem.

Ozbiljnije mora da se poradi na tome da se NIS-ovo učešće u prometu derivata poveća, zaključio je taj izvor. On napominje da će se o ovom važnom pitanju razgovarati na sledećoj sednici UO.

(Politika)